S.S.S.

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

 1. NOTER YEMİNLİ TERCÜME BÜROSU NE DEMEKTİR ,YEMİNSİZ TERCÜME BÜROSU VAR MIDIR ?

NOTER YEMİNLİ TERCÜME BÜROSU RESMİ OLARAK FAALİYETTE OLAN VE BÜNYESİNDE HER DİLDE ÇEVİRİ YAPABİLECEK TARZDA PROFESYONEL ANLAMDA YEMİNLİ TERCÜMANLAR BULUNAN NOTERLERE BAĞLI KURULUŞLARDIR , RESMİ OLARAK YEMİNSİZ TERCÜME BÜROSU DİYE BİR ŞEY YOKTUR.

 1. TERCÜMANLAR NASIL VE NEREDE YEMİN EDER ?

TERCÜMANLAR BİLDİĞİ DİLİ VE KENDİ ANA DİLİMİZİ BİLİĞİNİ GÖSTEREN BELGELERLE BİRLİKTE (ÜNİVERSİTE DİPLOMASI , TRANSKRİPT , YÜKSEK ÖĞRENİM BELGESİ , MASTER BELGELERİ VS.) TERCÜME BÜROLARINA MÜRACAT ETTİKLERİNDE , EĞER O TERCÜME BÜROSU VE NOTER BELGELERE DAYANARAK VE HERHANGİ BİR DENEME ÇEVİRİSİ YAPTIRARAK KİŞİNİN O DİLİ BİLDİĞİNE KANAAT GETİRDİ İSE NOTER KENDİSİNE TERCÜME BÜROSUNUN DA ONAYI İLE YEMİN ZAPTI ÇIKARABİLİR VE TERCÜMAN NOTER ÖNÜNDE HER İKİ DİLİDE TARAFSIZVE DOĞRU OLARAK TERCÜME YAPACAĞINA DAİR YEMİN EDER.

 1. BAĞLI OLDUĞUNUZ RESMİ KURULUŞLAR HANGİLERİDİR ?

T.C. ADALET BAKANLIĞI – NOTERLER – KAYMAKAMLIKLAR – KONSOLOSLUKLAR .

 1. YEMİNLİ TERCÜMANLAR NEYE GÖRE SEÇİLİR ?

TAHSİL VE EĞİTİM DÜZEYİNE ,VE BU DÜZEYİN MÜMKÜNSE YÜKSEK OLMASINA , BİLDİĞİ DİLLE İLGİLİ BİTİRMİŞ OLDUĞU BÖLÜME , YURT DIŞINDA KALMIŞ VEYA ORADA HERHANGİ BİR OKUL VEYA KURS BİTİRMİŞ OLMASINA GÖRE SEÇİLİRLER.

 1. YEMİN ZAPTI NE DEMEKTİR ?

YEMİN ZAPTI NOTERLER TARAFINDAN HAZIRLANMIŞ OLAN , TERCÜMANIN HANGİ DİLİ BİLDİĞİNE VE TARAFSIZ OLARAK ,DOĞRU TERCÜME YAPACAĞINA DAİR HAZIRLANAN BİR EVRAKTIR.

 1. DİL BİLEN HERKES YEMİN ZAPTI ÇIKARABİLİR Mİ ?

HAYIR , ÇIKARAMAZ ÇÜNKÜ ; DİL BİLMEK VE TERCÜME YAPMAK AYRI İŞLERDİR.

 1. NOTER TASTİKİ OLACAK BİR EVRAK RESMİ OLARAK NASIL HAZIRLANIR, BUNUN İÇİN EK BİR ÜCRET TALEP EDİLEBİLİR Mİ ?

TERCÜME BÜROSUNA VERİLEN BİR SAYFA EVRAĞIN TERCÜMESİ YAPILDIKTAN SONRA ÇİFT SURET OLARAK HAZIRLANIR , ALTA EVRAĞIN ORJİNALİ , ÜSTE TERCÜMESİ KONULUR. BİRİ NOTERDE DİĞERİ MÜŞTERİDE KALACAK ŞEKİLDE HAZIRLANIR. MÜŞTERİ İSTEDİĞİ ZAMAN TERCÜMEYİ NOTERE TASTİK ETTİREBİLİR. BU GÖREV TERCÜME BÜROSUNA DA VERİLEBİLİR. ÇİFT SURET İÇİN EK ÜCRET TALEP EDİLEMEZ , SADECE NOTER ÜCRETİ EĞER , NOTER TASTİKİNİ TERCÜME BÜROSU YAPACAK İSE TALEP EDİLİR.

 1. NOTER ÜCRETİ TERCÜME ÜCRETİNE DAHİL MİDİR ?

HAYIR , DAHİL DEĞİLDİR. NOTER AYRI BİR KURUM OLDUĞUNDAN TERCÜME VE NOTER ÜCRETİ AYRI AYRI HESAPLANIR.

 

 1. HER DİLDEN TERCÜMANIN BÜRODA BULUNMASI ŞART MIDIR , BULUNMUYORSA İŞLER NASIL HALLEDİLİR ?

ŞART DEĞİLDİR. TERCÜMANA FAKS VEYA E-MAİL YOLU İLE TERCÜMELER ULAŞTIRILABİLİR , VE AYNI YOL İLE TERCÜMELER ALINABİLİR. EĞER EVRAK NOTER TASTİKİ OLACAK İSE YEMİNLİ BİR TERCÜMAN TARAFINDAN KONTROL EDİLMESİ VE BÜRODA İMZALANMASI ŞARTTIR.

 1. KENDİ YAPTIĞINIZ ÇEVİRİLERİ TERCÜME BÜROSUNDAN ONAYLATABİLİR MİSİNİZ , ÜCRETİ NEDİR ?

EVET ONAYLATABİLİRSİNİZ . TABİİ Kİ TERCÜME BÜROSU YAPTINIZ ÇEVİRİLERİ KONTROL EDECEKTİR VE BU İŞ İÇİN DİLE GÖRE TERCÜME ÜCRETİNİN YARISI ONAY ÜCRETİ OLARAK ALINIR.

 1. YEMİNLİ TERCÜMAN OLABİLMEK İÇİN DİL BİLMEK YETERLİ MİDİR ?

YETERLİ DEĞİLDİR. BAKINIZ : 4.VE 6. CEVAP.

 1. TERCÜMELERİN SAYFASINI NEYE GÖRE HESAPLIYORSUNUZ ?

TERCÜMELER STANDART SAYFALAR İSE ( SABIKA KAYDI-İKAMETGAH BELG.- NÜFUS CÜZDANI VS...) BİRE BİR OLARAK YANİ BİR SAYFA EVRAKTAN YİNE BİR SAYFA ÇIKACAK ŞEKİLDE TERCÜME ÜCRETİ ALINIR.

FAKAT YOĞUN SAYFALAR VEYA TOPLU ÇEVİRİLER GETİRİLDİĞİNDE ÇIKAN TERCÜMENİN KARAKTER SAYIMI HESAPLAMASI YAPILIR.

KARAKTER SAYIMI : TERCÜME İÇERİSİNDE GEÇEN HARFLERİN VEYA SAYILARIN TOPLAMIDIR.

HER 1000 KARAKTER 1 SAYFA OLARAK HESAPLANACAKTIR.

NOT : MİCROSOFT WORD’DEKİ ARAÇLAR MENÜSÜNDEN SÖZCÜK SAYIMI KISMINA GİREREK BUNU GÖREBİLİRSİNİZ.

 1. PROFESYONEL ANLAMDA YAZILI VE SÖZLÜ OLARAK ÇEVİRİ YAPABİLİYORUM VE YEMİNLİ TERCÜMAN OLMAK İSTİYORUM , NELER YAPMALIYIM ?

LÜTFEN 2. VE 4. SORUNUN CEVABINA BAKINIZ.

 1. TERCÜMEMİ İLLAKİ TERCÜME BÜROSUNUN BAĞLI BULUNDUĞU NOTEREMİ TASTİK ETTİRMEM GEREKİR ?

EVET , ÇÜNKÜ ; TERCÜME BÜROLARININ ÇEVİRMENLERİNİN YEMİN ZABITLARI HANGİ NOTERDE İSE MÜŞTERİNİNDE TERCÜMEYİ AYNI NOTERDEN TASTİK ETTİRMESİ GEREKLİDİR.

 1. DİLLERİN FİYATLARINI NEYE GÖRE BELİRLİYORSUNUZ ?

RESMİ OLARAK HERHANGİ BİR FİYAT LİSTESİ UYGULANMAZ , TERCÜME BÜROLARI FİYATLARI KENDİLERİ BELİRLER , DİLLER KOLAYLIK VE ZORLUK DERECESİNE GÖRE FİYATLANDIRILIR.

ÖRNEK : İNGİLİZCE ÇOK KOLAY BULUNAN BİR DİLDİR VE FİYATI DİĞERLERİNE GÖRE UCUZDUR , FAKAT İBRANİCE ZOR BULUNAN BİR DİLDİR VE FİYATI DİĞERLERİNE GÖRE DAHA PAHALIDIR.